NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Авансцена Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие
3406
Авансцена

Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите. „Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия

| 10 Юли 2024, 11:13 ч.
Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие
Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие
Снимка © Националната галерия

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното

„Гьоте институт“ представя четири игрални филма от най-новото германско кино на открито, в своя двор. Селекцията се фокусира върху проблемите на подрастващите, отношенията между 30-годишните, агресията и човешките права, разказват организаторите. 

По думите им действието на всички филми се развива частично или изцяло в Берлин. Автори на подбраните заглавия са представители на новото поколение германски режисьори, а филмите от „Хофкино 2024" са създадени между 2020 и 2023 година. Входът е свободен.

11 ЮЛИ – „ПАШКУЛ“ (KOKON, 2020)

Горещо и лепкаво лято в квартал Кройцберг в Берлин. 14-годишната Нора излиза с по-голямата си сестра и приятелите си из квартала. Между плувния басейн и училището, по  покриви и партита, те подражават на образите, които виждат от медиите, изпълняват модели за подражание в

Мисля, че някои от най-добрите филми в последните години са от Европа. Това каза в интервю филмовият и визуален творец Санжин Малешевич, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“.

Той обаче отбеляза, че не е много запознат към момента с европейското кино, защото в момента живее в САЩ и е много трудно човек да наблюдава всички тенденции. "Но следя новите заглавия, които излизат през последните години“, каза творецът, който е роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина.

От думите Малешевич стана ясно, че за него киното е много неща. „Аз не съм човек само на едно изкуство. Откривам, че с киното мога да изразя себе си най-добре, защото то съчетава визуалното със словото и форми на други изкуства и техники. От друга страна то може да бъде използвано, за да се насочи вниманието към по-големи, по-значими

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погн

Кабарето "Мулен Руж" в Монмартр, Париж, посрещна новите перки на вятърната мелница в понеделник сутрин, съобщи АФП. В края на април перките на емблематичната сграда паднаха. 

Четирите нови перки са от стомана и алуминий. 

Първата перка беше монтирана с кран пред погледите на жителите на квартала. Останалите също ще бъдат монтирани една по една. Около четири дни са необходими за фиксиране на перките и свързването им към електрическата мрежа. Още четири дни ще са необходими са премахване на скелето. 

На 25 април т.г. прочутото кабаре, което през октомври ще навърши 135 години, осъмна без перките си. Те бяха паднали през нощта, около 01:45 ч., при неизяснени обстоятелства, без да наранят никого. Буквите M и U, разположени върху фасадата на сградата, също бяха паднали. 

Нашата малка „червена мелница“ ( moulin rouge - червена мелница, фр.

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина за полет над ограниченията. Творбите на художничката са изградени едновременно от естествени и промишлени материи. Тя използва гипс, комбиниран с дърво, слама и стъкло, на които придава особена изтънченост. Борави умело с хартия, смола, каучук, чугун, олово, лят алуминий и бронз, полиестер, неопренова гума, огледална повърхност, плат, въжета и др., с помощта на които осъществява своите сънища и идеи. Трансформира материята с плавни преходи от обем към плоскост и обратно с вродена способност за търсене на нови форми“, отбелязват още от екипа. 

В Националната галерия пристигат знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошевалие и колекцията на Дарителския фонд Enseigne des Oudin в Париж. Сред включените емблематични серии е и непоказваната мащабна инсталация „След“ (2024), изцяло съобразена с пространствените характеристики на изложбената зала. Двадесетте скулптурни форми, издигащи се на височина от 2,5 м, символизират бъдещето – онова „ново, светло начало, което винаги излиза над разрухата“, за което авторката пише в текста си „Синята планета“.

Бистра Льошевалие е родена в София през 1933 г. След 15 септември 1946 г. баща й изчезва безследно. В началото на 1950-те тя е приета в Националната художествена академия. По време на следването си е отстранена, като й е отказан достъп до учебното заведение. Решена да продължи образованието си с надеждата баща й да се върне и да види творбите й, Бистра Льошевалие завършва специалността „Скулптура“ през 1962. Тези години определя като „черен период“ в живота си. От средата на 1960-те се установява в Париж, където започва да излага активно в редица знакови галерии и да работи по свои проекти за публични пространства във Франция. Изявите й не остават незабелязани от френската критика. Сред пишещите за нея през годините са Ален Оден, Дени Каминад, Дора Валие, Жак дьо Лонгвил, Мишел Пенсон и Себастиен Дубински. Положителните отзиви и категоричните изяви разширяват кръга от галерии по света, с които тя работи и до днес. 

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Извършва се консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от обект „Крепостни стени на турско кале“ – висока тераса, ниска тераса и подход, във Видин. 

Имотът е публична държавна собственост и се намира непосредствено до крепостта „Баба Вида“. Обектът е обявен за паметник на културата от национално значение и е със статут на недвижима културна ценност, съобщиха от Областна администрация (ОА) Видин.

Консервационно–реставрационните и аварийно-укрепителни дейности имат за цел да предотвратят разрушителните процеси по градежните структури и да възстановят вече разрушените участъци. Поради естеството на обекта не е възможно той да бъде напълно изолиран от проникване на влага, но този процес е възможно да бъде значително намален, обясниха от ОА - Видин.

Мотивите за осъществяване на проекта са свързани с отрицателната оценка за настоящото състояние на обек

Йордан Кисьов, носител на Националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ за 2020 г., подрежда нова изложба.

От 14 до 28 юни негови произведения ще бъдат представени в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) в София, съобщават организаторите.

„Въпреки на пръв поглед коренно различна като стил и търсене, мисля, че съм постигнал едно извисяване чрез синьото на небето и водата - един катарзис от докосването на Сакралността. Може безкрайно да наблюдавате движението на течащата река, мощното дихание на океана в приливите и отливите и мощната сила на разбиващата се вълна, но те никога не ще станат скучни, защото винаги ще ни връщат към въпроса за нашата цел в живота“, казва за изложбата си авторът.

Йордан Кисьов е роден през 1945. Завършва Художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а после монументална живопис

В арт ателие се превърна местността "Пчелина" край Разград за художници от страната. Те са участници в десетото издание на Международния пленер "Мистика и реалност", организиран от Художествената галерия "Проф. Илия Петров" с подкрепата на Община Разград.

Творческият форум се провежда всяка четна година, като целта е стимулиране на търсенията и експериментите на художниците, обогатяване на творческите им контакти и е начин за попълване колекцията на галерията, каза директорът на Художествената галерия Тодор Тодоров. Той посочи, че пленерът се е доказал много през годините, като във форума са участвали десетки български и чуждестранни творци.

Тази година живописната местност „Пчелина“ е място за творческо вдъхновение за осем български и двама румънски художници. Тук цветовете на Лудогорието с четките си улавят и ги пресъздават върху платната си Мариана Константинеску и

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

През годините осъществява множество самостоятелни и съвместни изложби в Япония (Кобе, Киото, Осака, Нишиномия). Работи с известните художници Такесада Матсутани и Садахару Хорио, водещи членoве на легендарната японска авангардна група „Gutai“. С Такесада Матсутани излага в галерия „Rosa Turetsky”, Женева.

Изкуството на Бистра Льошевалие присъства във фондовете на престижни световни галерии и частни колекции като Националния фонд за съвременно изкуство (FNAC),Париж (Франция); фондацията Toms Pauli, Лозана (Швейцария); Националната галерия, София (България); Дарителския фонд Enseigne des Oudin, Париж (Франция); галерията Rosa Turestky, Женева (Швейцария); колекцията Yoko Hoshida, Киото (Япония); колекцията Horio, Кобе (Япония).

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. Карпентър запазва първенст ...
Филмът "Бийтълджус Бийтълджус" запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщ ...
Сериалът "Шогун" сътвори история на телевизионните награди "Еми"
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отл ...
Андреа Бочели празнува 30 години на музикалната сцена с дуети с оперни, поп и кънтри изпълнители
Италианският тенор Андреа Бочели празнува 30 години в музиката през 2024 г. с дуети с популярни оперни, поп и кънтри изпълнители и с турне, част от което е и концертът му в София н ...
Изложба показва портрети на жени, променили историята
Шестнайсет портрета на жени, променили хода на историята и оказали огромно влияние върху българското общество, ще бъдат представени в изложбата „Будителките“. Експозиц ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Авансцена
3406
Авансцена

Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката.Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

| 10 Юли 2024, 11:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие
Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие
Снимка © Националната галерия

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното

„Гьоте институт“ представя четири игрални филма от най-новото германско кино на открито, в своя двор. Селекцията се фокусира върху проблемите на подрастващите, отношенията между 30-годишните, агресията и човешките права, разказват организаторите. 

По думите им действието на всички филми се развива частично или изцяло в Берлин. Автори на подбраните заглавия са представители на новото поколение германски режисьори, а филмите от „Хофкино 2024" са създадени между 2020 и 2023 година. Входът е свободен.

11 ЮЛИ – „ПАШКУЛ“ (KOKON, 2020)

Горещо и лепкаво лято в квартал Кройцберг в Берлин. 14-годишната Нора излиза с по-голямата си сестра и приятелите си из квартала. Между плувния басейн и училището, по  покриви и партита, те подражават на образите, които виждат от медиите, изпълняват модели за подражание в

Мисля, че някои от най-добрите филми в последните години са от Европа. Това каза в интервю филмовият и визуален творец Санжин Малешевич, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“.

Той обаче отбеляза, че не е много запознат към момента с европейското кино, защото в момента живее в САЩ и е много трудно човек да наблюдава всички тенденции. "Но следя новите заглавия, които излизат през последните години“, каза творецът, който е роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина.

От думите Малешевич стана ясно, че за него киното е много неща. „Аз не съм човек само на едно изкуство. Откривам, че с киното мога да изразя себе си най-добре, защото то съчетава визуалното със словото и форми на други изкуства и техники. От друга страна то може да бъде използвано, за да се насочи вниманието към по-големи, по-значими

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погн

Кабарето "Мулен Руж" в Монмартр, Париж, посрещна новите перки на вятърната мелница в понеделник сутрин, съобщи АФП. В края на април перките на емблематичната сграда паднаха. 

Четирите нови перки са от стомана и алуминий. 

Първата перка беше монтирана с кран пред погледите на жителите на квартала. Останалите също ще бъдат монтирани една по една. Около четири дни са необходими за фиксиране на перките и свързването им към електрическата мрежа. Още четири дни ще са необходими са премахване на скелето. 

На 25 април т.г. прочутото кабаре, което през октомври ще навърши 135 години, осъмна без перките си. Те бяха паднали през нощта, около 01:45 ч., при неизяснени обстоятелства, без да наранят никого. Буквите M и U, разположени върху фасадата на сградата, също бяха паднали. 

Нашата малка „червена мелница“ ( moulin rouge - червена мелница, фр.

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина за полет над ограниченията. Творбите на художничката са изградени едновременно от естествени и промишлени материи. Тя използва гипс, комбиниран с дърво, слама и стъкло, на които придава особена изтънченост. Борави умело с хартия, смола, каучук, чугун, олово, лят алуминий и бронз, полиестер, неопренова гума, огледална повърхност, плат, въжета и др., с помощта на които осъществява своите сънища и идеи. Трансформира материята с плавни преходи от обем към плоскост и обратно с вродена способност за търсене на нови форми“, отбелязват още от екипа. 

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Извършва се консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от обект „Крепостни стени на турско кале“ – висока тераса, ниска тераса и подход, във Видин. 

Имотът е публична държавна собственост и се намира непосредствено до крепостта „Баба Вида“. Обектът е обявен за паметник на културата от национално значение и е със статут на недвижима културна ценност, съобщиха от Областна администрация (ОА) Видин.

Консервационно–реставрационните и аварийно-укрепителни дейности имат за цел да предотвратят разрушителните процеси по градежните структури и да възстановят вече разрушените участъци. Поради естеството на обекта не е възможно той да бъде напълно изолиран от проникване на влага, но този процес е възможно да бъде значително намален, обясниха от ОА - Видин.

Мотивите за осъществяване на проекта са свързани с отрицателната оценка за настоящото състояние на обек

Йордан Кисьов, носител на Националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ за 2020 г., подрежда нова изложба.

От 14 до 28 юни негови произведения ще бъдат представени в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) в София, съобщават организаторите.

„Въпреки на пръв поглед коренно различна като стил и търсене, мисля, че съм постигнал едно извисяване чрез синьото на небето и водата - един катарзис от докосването на Сакралността. Може безкрайно да наблюдавате движението на течащата река, мощното дихание на океана в приливите и отливите и мощната сила на разбиващата се вълна, но те никога не ще станат скучни, защото винаги ще ни връщат към въпроса за нашата цел в живота“, казва за изложбата си авторът.

Йордан Кисьов е роден през 1945. Завършва Художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а после монументална живопис

В арт ателие се превърна местността "Пчелина" край Разград за художници от страната. Те са участници в десетото издание на Международния пленер "Мистика и реалност", организиран от Художествената галерия "Проф. Илия Петров" с подкрепата на Община Разград.

Творческият форум се провежда всяка четна година, като целта е стимулиране на търсенията и експериментите на художниците, обогатяване на творческите им контакти и е начин за попълване колекцията на галерията, каза директорът на Художествената галерия Тодор Тодоров. Той посочи, че пленерът се е доказал много през годините, като във форума са участвали десетки български и чуждестранни творци.

Тази година живописната местност „Пчелина“ е място за творческо вдъхновение за осем български и двама румънски художници. Тук цветовете на Лудогорието с четките си улавят и ги пресъздават върху платната си Мариана Константинеску и

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

В Националната галерия пристигат знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошевалие и колекцията на Дарителския фонд Enseigne des Oudin в Париж. Сред включените емблематични серии е и непоказваната мащабна инсталация „След“ (2024), изцяло съобразена с пространствените характеристики на изложбената зала. Двадесетте скулптурни форми, издигащи се на височина от 2,5 м, символизират бъдещето – онова „ново, светло начало, което винаги излиза над разрухата“, за което авторката пише в текста си „Синята планета“.

Бистра Льошевалие е родена в София през 1933 г. След 15 септември 1946 г. баща й изчезва безследно. В началото на 1950-те тя е приета в Националната художествена академия. По време на следването си е отстранена, като й е отказан достъп до учебното заведение. Решена да продължи образованието си с надеждата баща й да се върне и да види творбите й, Бистра Льошевалие завършва специалността „Скулптура“ през 1962. Тези години определя като „черен период“ в живота си. От средата на 1960-те се установява в Париж, където започва да излага активно в редица знакови галерии и да работи по свои проекти за публични пространства във Франция. Изявите й не остават незабелязани от френската критика. Сред пишещите за нея през годините са Ален Оден, Дени Каминад, Дора Валие, Жак дьо Лонгвил, Мишел Пенсон и Себастиен Дубински. Положителните отзиви и категоричните изяви разширяват кръга от галерии по света, с които тя работи и до днес. 

През годините осъществява множество самостоятелни и съвместни изложби в Япония (Кобе, Киото, Осака, Нишиномия). Работи с известните художници Такесада Матсутани и Садахару Хорио, водещи членoве на легендарната японска авангардна група „Gutai“. С Такесада Матсутани излага в галерия „Rosa Turetsky”, Женева.

Изкуството на Бистра Льошевалие присъства във фондовете на престижни световни галерии и частни колекции като Националния фонд за съвременно изкуство (FNAC),Париж (Франция); фондацията Toms Pauli, Лозана (Швейцария); Националната галерия, София (България); Дарителския фонд Enseigne des Oudin, Париж (Франция); галерията Rosa Turestky, Женева (Швейцария); колекцията Yoko Hoshida, Киото (Япония); колекцията Horio, Кобе (Япония).

/ВСР

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Филмът "Бийтълджус Бийтълджус" запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка
Сериалът "Шогун" сътвори история на телевизионните награди "Еми"
Андреа Бочели празнува 30 години на музикалната сцена с дуети с оперни, поп и кънтри изпълнители
Изложба показва портрети на жени, променили историята
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.